GönderenKonu: Mecidiye Sahili - Temizlik ve Düzen Hakkında!  (Okunma sayısı 1264 defa)

fazie

  • Yetkilendirilmiş Üye
  • İleti: 1
  • Üyelik Tarihi: 08-08-2012
Mecidiye Sahili - Temizlik ve Düzen Hakkında!
Tarih : 08-08-2012 Saat : 15:28

Herkese Merhaba,

 

Öncelikle mecidiyebeldesi.com sitesinde defalarca görüntülerini ve haberini okuduğum bir sorun ile ilgili fikirlerimi beyan etmek üzere bu yazıyı yazıyorum. Sitede yapılan yorumların uygulama açısından yeterli destek olmadığını düşünmekteyim.  

Geçen haftalarda sahile gittiğimde otopark ve araçlar için gerekli düznlemelerin yapıldığı görmek beni mutlu etti ama açıkca sahile doğru yürüken yol kenarlarındaki çöpleri farketmemek elde değildi. Her geçen sene artan bu kirliliği herkesi tek tek uyarıp başaramayacağımız kesin. sahile doğru açık yol kenarları otoparkın oradaki çöp bidonlarından daha fazla çöp ile dolu, sahil kıyısıda aynı şekilde. Biz sahip çıkmazsak bir önlem almaz isek yabancılar duyarlı olması beklememiz yanlış olur. Bundan bir kaç yıl öncesine kadar bu kadar rabet görmeyen sahillerimiz kalabalıkların artması ile turizmden çok kirlilik oranıyla gündeme geliyor demek doğru olur. senede 1-2 kere yapılan temizlik günü ile hallolacak şey değil.

 

Benim önerim ,ayrılacak bir bütçe ve düzenli çalışma ile çözüm sağlanabilecek bir yol gibi görünüyor. Sahiilimiz temiz tutmak için  daha küçük çöp bidonlarının sahile giden yollar boyunca aralıklar ile yerleştirilmesi , ara yollara uzak bölgelerede kıyı şeridine yine aynı çöp bidonlarından yerleştirilip , misafirleri yöneltecek şekilde çeşitli levhalar asılmasıdır. 2 günde bir traktör veya çöp toplama için uygun bir araçla yapılacak toplama işlemi yeterli olacak ve aynı zamanda ziyaretçileri bilinçlendirme ile sahilimizi daha temiz tutmayı başaracağımıza inanıyorum. 

 

Tatilcileri sadece turist ve bir gelir kaynağı olarak görüp hiçbirşey yapmamalrına sessiz kalmamalıyız. Bugün Türkiye miz en güzel sahillerine giden yerli halk ve ziyaretçiler bilgilendirilip bilinçlendirildikleri için ve aynı zamanda ilgili kurum ve kuruluşun iyi çalışma sayesinde temiz ve güzel kalmaktadır. 

 

Her geçen sene daha çok ziyaretçi akınına uğrayacağını göz önünde bulundurursak, önceden önlem almazsak ve bilinçlendirmeyi yapmazsak daha sonra daha ciddi sorunlarla karşılaşacağımız bir gerçek. Turizm ile ilgili elimizde bulunan bu doğal güzelliğimizi kormazsak, ileride ne yüzebileceğimiz bir denizimiz ne de uzanıp rahatça güneşlenebileceğimiz bir sahilimiz kalmayacak. 

 

Aynı şekilde Uzunkum ve İtlaya koyu( kale mevki) sahillerinede sadece otopark kenarındaki 2 çöp bidonunun yeterli olmadı bir aşikar. aynı çözüm oralara uygulanabilir ve temel hizmet etkili bir şekilde yapılarak, hem ziyaretçilere hemde yerel yönetime rahatlık sağlar düşüncesindeyim. 

 

Mecidiye Turizm derneğinin çalışmalarını ve destekçilerini artırması ve belediye ile organize şekilde çalışarak bir düzen sağlayacağı kanaatindeyim. İkametimin çoğunu İstanbul da olması nedeni ile sürekli orda olamamak ile beraber , Elimden geldiği sürece her konuda yardım etmeye hazırım. 

 

Büyük şehirde yaşamanın verdiği yorgunluk ve stresi , memleketim havasında,suyunda, güneşinde denizinde yok etmeyi, değerlerini ananelerinin kıymetini bilen seven bir birey olarak, oraların kıymetini çok iyi bildiğimi ve benim gibi bir çok kişinin de aynı düşüncede olduğunu düşünüyorum. 

 

Bu sebeple , Mecidiye gençlerinin, büyüklerinin , yerel yönetimin ve derneklerinin kendi tabiatını koruması için büyük sorumluluğu olduğunu ve gerekenlerin yapılması gerektiğini düşünüyorum. Umarım çalışarak ve düşünerek bu küçük görünen ama başlangıç olarak büyük problemimizi çözüme ulaştırabiliriz. 

 

Saygılarımla 

Fazilet Gölcük 

Ulukaraağaçlar Cad. , Mecidiye Beldesi


ABDULSELAM

  • Forum Üyesi
  • İleti: 1
  • Üyelik Tarihi: 13-08-2012
RE:Mecidiye Sahili - Temizlik ve Düzen Hakkında!
Tarih : 16-08-2012 Saat : 22:57

Kurumlar arasında kopukluk var.Gelenlerin çoğu bilinçsiz.Bütün yük çalışanların üstünde.Allah kolaylık versin.